top of page

GELECEK TEKNOLOJİLER : AKILLI KONTRATLAR

Tarihçe

Akıllı Kontratlar ilk olarak 1994 yılında Nick Szabo tarafından tanıtıldı. Szabo için akıllı kontrat, kullanıcı ara yüzleri ile protokolleri birleştirerek bilgisayar ağlarını güvenli hale getiren bir araçtır. Akıllı kontratları bilgisayar sistemlerine gömülü sözleşme hükümleri olarak tanımlar.


 

Tanım


Akıllı Kontratı genel olarak blockchain teknolojisi ile çalışan bir uygulama ya da program olarak düşünebiliriz. Belirli kurallara uymak zorunda olan dijital anlaşmalardır. Bu kurallar bilgisayar kodları tarafından belirlenir ve daha sonra tüm ağ node’ları tarafından kopyalanarak uygulamaya konulur. Node(düğüm), bir blockchain ağında gerçekleşene işlemlerin bir kopyasını tutan internete bağlı herhangi bir cihazdır.

 

Çalışma Disilini


Blockchain üzerinden kurulan akıllı kontratları, geleneksel sözleşmelerden ayıran en temel özellik güvene dayalı bir anlaşma şekli olmamasıdır. Bu da iki tarafın birbirini tanımadan blockchain üzerinden taahhütler verebileceği anlamına gelir. Bu taahhütlerin garantisini sağlayan daha önceden bilgisayar kodları tarafından belirlenmiş kurallardır. Akıllı kontratların temeli asıl olarak, sözleşmesinin tarafları arasında belirtilen şartların yerine getirilmemesi durumunda uygulanmaya konmayacağının garantisini verir. Ayrıyetten akıllı kontrat blockchain üzerinden kurulduğu için tarafların sözleşme üzerinde bir araya gelmesinde aracıya ihtiyacı ortadan kaldırarak masraf üzerinden de tasarruf sağlar.

 

Ethereum İle İlişkisi